+38 068 9066800

Психологічна підтримка і реабілітація в умовах Ковідпандеміі: Тетяна Константинова

Хотілося б підняти дуже важливу тему, яка турбує практично кожного жителя планети. Сьогодні Коронавірусних інфекція, яка призвела до глобальної пандемії і не тільки обрушила економіку всіх країн, а й вплинула на повсякденне життя кожного з нас.

В першу чергу це торкнулося здоров’я, і ​​якщо на початковому етапі основна увага приділялася соматичному здоров’ю, клінічній картині захворювання і симптоматиці, таким як кашель, лихоманка, втрата нюху, то тепер на перше місце вийшли питання, пов’язані з психічним здоров’ям. < / p>

Ковідофобія – страх заразитися

Про це я хотіла б розповісти докладніше, приділити увагу фактам і дати певні поради на період лікування і реабілітації. Медики відзначають, що сьогодні виник такий новий термін як «ковідофобія» – страх заразитися самому або боязнь за близьких. Звичайно, такий страх може виникнути у людей, які мають близькі заразилися, хворіли, або хтось із рідних чи знайомих на жаль помер від COVID. Зв’язок страху і його причини тут очевидна і всім зрозуміла. Високий ризик такої фобії у тривожних, недовірливих людей, схильних до іпохондрії, тобто зазнають постійні побоювання чимось захворіти і весь час підозрюють у себе які-небудь захворювання.
Швидше за все, саме такі люди будуть підозрювати у себе коронавірус, якщо заболіла голова або горло, наприклад, від води з холодильника, словом, при будь-якому легкому нездужанні. Схильні до цього також люди, що живуть зі страхом смерті. Для них страх заразитися COVID – ні, що інше, як втілення звичного для них страху. Разом з тим це тільки верхівка айсберга, я хотіла б також приділити увагу питанню важких психологічних симптомів під час самої хвороби і загострень після умовного одужання, так як ніхто не може на сьогоднішній день упевнено сказати, що вилікувавшись, ви не маєте внутрішній збій.

Психоневроз і коронавірус – «довгі» симптоми

Чим довше коронавірус живе на планеті, тим про більш згубні наслідки для здоров’я, про це говорять лікарі і вчені. Порушення концентрації уваги, проблеми мови, тривога, безсоння і навіть панічні атаки – такими реєструють симптоми дослідники на сьогоднішній день. Неврологічні і психічні проблеми виникають, як частина явища «Long COVID», які з’являються незалежно від ступеня тяжкості перенесеного захворювання.
Часто на тяжкість повернення до розумової праці скаржаться навіть ті, кому не потрібна була госпіталізація під час боротьба з COVID-19 , аксіома – ніколи не буває малих неврологічних проблем.
Неврологи, також відзначають тривожні симптоми негативізму (заперечення) і порушення концентрації уваги ще в COVID-відділеннях. Однак важливо відзначити, що в даний час неврологія дає про себе знати вже тоді, коли людина “офіційно” одужав і повинен повернутися до звичного способу життя, до сім’ї і роботі в звичних формах. За наявною інформацією деякі представники високо інтелектуальних сфер стикаються з гострою проблемою, як вони кажуть «голова перестала працювати», є приклади коли люди, такі як архітектори, інженери відмовляються від реалізації проектів через проблеми з пам’яттю.
Також у людей трапляються гострі психози, зазвичай вони з’являється ще під час коронавируса. Це манії переслідування, суїцидальні настрої, безсоння. Сьогодні набагато простіше про це говорити, тому що це вже дослідницький матеріал, але на початковій стадії лікарі і психологи не розуміли, що з цим робити. Слава Богу тепер ми маємо об’єктивні наукові пояснення, адже на початку пандемії було дуже страшно тому, що дуже складно було пов’язати ці причини і слідства.

Китайський «дзвінок» неврологів і загальна статистика

Перші повідомлення про хворобу в Китайському Ухані, де рік тому зафіксована була перша смерть від коронавируса, вже тоді свідчили про те, що коронавірус може впливати на невропсіхологіческую систему людини.
З 214 пацієнтів, чиї історії хвороб були вивчені китайськими фахівцями, неврологічні порушення спостерігалися у 36,4% – пацієнтів, тоді як серед тяжкохворих ця частина збільшувалася майже до половини 45,5% – пацієнтів. Причому у деяких це доходило до порушення мозкового кровообігу, втрати свідомості або м’язових травм.
Дослідники з King’s College London проаналізували дані когнітивних тестів з більш 84 тисяч учасників і виявили, що значна частина тих, хто заявляв про підозру або підтвердження COVID-19 мали зниження пам’яті та розумової працездатності, а також інші порушення функції сприйняття і обробки інформації.
Такий когнітивних дефіцит демонстрували як ті учасники, хто був госпіталізований, так і ті, що знаходилися на лікуванні вдома і не мали особливих проблем з диханням. Результати дослідження ще вимагають додаткового аналізу, але попередні висновки, на жаль невтішні. Наприклад, підступний COVID-19 може викликати проблеми з мозковою діяльністю і нервовою системою.
Сьогодні складно сказати, наскільки шкідливі неврологічні наслідки від коронавируса. Наприклад, серед 4491 пацієнтів з COVID-19 госпіталізованих в Нью-Йорку, в 606 (13,5%) розвивався нове неврологічний розлад, в середньому через 2 дня з моменту появи перших симптомів COVID-19. Найчастіше це були токсичні або метаболічні енцефалопатії судин, а у деяких пацієнтів навіть траплявся інсульт. Пацієнтами з неврологічними розладами найчастіше були люди похилого віку, чоловіки, схилені до гіпертонічної хвороби або діабету.

«Рідний брат» ковіда
Хочу відзначити, що цього були провісники. Це можна простежити на вірус SARS-CoV, “рідного брата” нинішнього SARS-CoV-2, спалах, якого була в 2003 році. Тоді у деяких людей, які були госпіталізовані з діагнозом “атипова пневмонія”, пізніше розвивався синдром посттравматичного стресового розладу ПТСР. Чотирирічне дослідження 70 пацієнтів, які вилікувалися від SARS-CoV показало, що у 44% людей розвивався ПТСР. Навіть після одужання 82% цих людей жили з цим розладом ще багато років.
Симптоми ПТСР, як правило, були більш серйозні у людей, які мали високий ризик смерті і малу соціальну підтримку, а також перебуваючи в оточенні родичів, які постраждали або померли від SARS.

Психологічне лікування, підтримка і реабілітація Ковід-пацієнтів і Ковідфобов
Тепер виникає, питання, що робити, як допомогти людині в кризовий період? Я як психолог з багаторічним досвідом можу рекомендувати певну систему. Є різні практики, пов’язані з фізичною активністю і дихальними вправами, які гарні в даній ситуації. Наприклад, йога і практика майндфулнес – медитація усвідомленості.
Навчитися їм нескладно – в інтернеті досить матеріалів і відеоуроків. Регулярно виконуючи дані практики, люди справляються зі стресом, стають спокійнішими і психічно стійкими. А ще йога дозволяє поліпшити фізичний стан, підтягнути фігуру, зробити тіло гнучким і сильним. Тому дуже раджу спробувати різні напрямки, знайти підходяще, освоїти і регулярно практикувати. Часті прогулянки на свіжому повітрі, невеликі фізичні навантаження, правильне харчування і відмова від шкідливих звичок незаперечні аргументи на вашу користь.
Однак якщо тривожні стани, апатія, депресія зберігаються або посилюються, необхідно терміново звернутися до фахівця. Адже тривожність з приводу того, що довго перебував удома, а тепер потрібно виходити на вулицю, або нав’язливий страх заразитися можуть виявитися лише верхнім рівнем проблеми. Також це стосується тих пацієнтів, хто переніс хворобу і відчуває психологічний дискомфорт, страхи, особливо якщо з’являються суїцидальні настрої, негайно звертайтеся. Я веду особисті консультації як професійний психолог по будь-яким з описаних вище напрямків

Ваша Тетяна Константинова практикуючий психолог з багаторічним стажем, мої двері відкриті …